Marmara Gösterisi Gösteri Kabul ve Sağlık Koşulları Yönetmeliği

Marmara Gösterisi Gösteri Kabul ve Sağlık Koşulları Yönetmeliği

* Gösteri salonuna ziyaretçi girişi dezenfekte alana ayak basılarak girilecektir.
* Yolculuk ve şehir değişikliği stres faktörlerini arttıran iki önemli faktördür lütfen hayvanlarınızı hava alma gözenekleri yeterli olan ve rahatlıkla ayakta durabildiği yükseklikte kutularda sevk ediniz.
* Kendi hayvanlarınızın sağlığı için gösteri öncesi mutlaka New Castle ve İnfeksiyöz Bronşit aşıları yapınız.
* Salona kabul edilecek tüm kümes hayvanlarının ayakları dezenfekte edilecektir.
* Tüm hayvanlar kabul öncesi tek tek uzman veteriner hekim veya veteriner hekim teknikeri tarafından kontrol edilir ve sadece sağlık taramasından onay alan kümes hayvanları gösteri salonuna kabul edilir.
* İlk kontrol hayvanın genel sağlık, dış parazit ve hijyen taramasıdır.
* Genel sağlık taramasında hayvanın aksırık, durgunluk, ateş, halsizlik veya solunum yolları hırıltısı olup olmadığına bakılır bu kriterlerden en az biri bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın gözlerine akıntı, iltihap veya başka bir sorunu var mı diye bakılır bu kriterlerden en az biri bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın burun deliklerinde akıntı, iltihap veya başka bir sorunu var mı diye bakılır bu kriterlerden en az biri bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın ağız içine herhangi bir mantar, enfeksiyon, bulaşıcı başka bir hastalığın belirtisi var mı diye bakılır bu kriterlerden en az biri bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın popo kısmının ishal ve benzeri hastalıklardan dolayı kirli olup olmadığına bakılır bu kriterlerden en az biri bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın popo kısmında, kanat altında, paça diplerinde, sakalında, tepesinde, kuyruğunda, bacak aralarında dış parazit/bit olup olmadığına bakılır bu yerlerden en az birinde bit bulunan hayvan salona kabul edilmez.
* Genel sağlık taramasında hayvanın hiç bir olumsuz belirtisi olmadığı halde salona alındıktan sonra ortaya çıkan sağlıksız belirtiler (hırıltı, durgunluk, ishal, ateş.. vb) tespit edilirse ilgili hayvanın puanlanıp puanlanmadığına, ödül alıp almadığına bakılmadan salondan çıkartılıp karantinaya alınması sağlanacaktır.